Kadınların en beğendiği mutfak: Malezya mutfağı

09.02.2018
805
A+
A-

Kadınların en beğendiği mutfak: Malezya mutfağı;Malezya Mutfağı egzotik tatlar ve değişik pişirme tarzlarıyla eşsiz ve zengin bir gastronomi macerası sunar. Malay mutfağı her biri kendi farklı pişirme te

Kadınların en beğendiği mutfak: Malezya mutfağı

Malezya Mutfağı egzotik tatlar ve değişik pişirme tarzlarıyla eşsiz ve zengin bir gastronomi macerası sunar. Malay mutfağı her biri kendi farklı pişirme teknikleri olan Malay, Çin, Hint ve Batı mutfakları olarak dört ana grup ayırmak mümkündir: Nyonya ve Hint Müslüman toplulukları gibi farklı toplulukların birbirinden etkilenmesiyle ortaya çıkan mutfaklar da önemli yer tutar. Ayrıca ülkene çok sayıda Arap ülkelerinden gelen uluslararası öğrencilerin bulunması nedeniyle çok sayıda Arap mutfakları’da yer almaktadır.

Ortak tariflerin binlerce yıllık bir mazisi vardır. Pişirmede Çin etkisiyle haşlama, buğulama ve kızartma tercih edilirken baharat kullanımı Hint mutfağından bile daha fazladır. Kullanılan malzemeler ise Malezya mutfağının hâkimiyeti söz konusudur. Bu kadar çeşitli kültürün sentezi olan bir mutfağında çok çeşitli olması beklenirdi ama ülkedeki yemek kültürünün sınırlarının bu kadar geniş olmasındaki tek etken kültürel çeşitlilik değil. Ellerindeki ürünlerin de büyük payı var bu zenginlikte ülke tropikal enlemde bulunduğundan ve sadece iki mevsim yaşandığından, sebze ve meyveler yıl boyunca toplanabiliyor, birçok balık çeşidi ya denizden çıkarıldıkları gün servis ediliyor böylece çok taze ve lezzetli balıklar bulmak mümkün bu ülkede ya da ülkenin deniz bulunmayan kesimlerine gönderilmek üzere tuzlanıyor. İslamiyet’in yaygın bir ülke olduğu için Malay mutfağında domuz etinin yeri yoktur.

 Bu yazımızda Malezya mutfağından ilginizi çekebilecek yemekleri sizler için derledik.

  1. CHAR KWAY TEOW

Birçok kişiye göre Malezya yemekleri arasında en popüler olanıdır. Yemeğin adı ‘kızartılmış’ kelimesine karşılık gelen Hokkien terimi ‘char’ ve yemeğin ana malzemesini oluşturan ‘yassı pirinç noodle’ları’ anlamındaki ‘kway teow’ kelimelerinden türetilmiştir.

  1. PENANG ASSAM LAKSA

Pişmiş ve ayıklanmış uskumru, demirhindi, acı kırmızı biber, nane, limonotu, soğan ve ananas ile yapılan erişteli bu balık çorbası Malezya’nın en popüler yemeklerinden birisidir.

  1. SATAY

Satay adı verilen yer fıstığı soslu, marine edilmiş ızgara biftek ya da tavuktur. Bu tarif mangallarda ve özellikle sokaklarda ızgara şeklinde pişirilmektedir. Malezya mutfağında pişirme şekli daha çok ızgara veya haşlama şeklindedir. Genelde çok pişmiş olarak hatta neredeyse yanık bir şekilde ikram edilen Satayın yanı sıra Nasi Lemak isimli bir tarifte mevcuttur. Pirinç ve hindistan cevizi sütü pişirilip, yanında salatalık, kavrulmuş yer fıstığı, ançüez ve katı yumurta ile servis edilmektedir.

  1. DUMPLING

Dumpling adı verilen pişmiş Çin mantısı da öne çıkan hamur işi lezzetleri arasındadır. Hindistan cevizi suyu, meyveler, kırmızı fasulye, kırılmış buz, pandan yaprağının suyundan yapılan hamur Malezya mutfağının önemli atıştırmalıklarındandır.

  1. CHENDOL

Karıştırılıp bir kasede sunumu yapılan bu lezzet Malezya safrasının favori tatlarındandır.

  1. POPIAH

Popiah, sebzeli iri Çin böreğinin buharda pişirilmiş hali de Malezya’da servis edilmekte ve sıkça tüketilmektedir.

  1. OTAK OTAK

Baharatta marine edilen ve muz yapraklarına sarılarak ızgara yapılan bir balık yemeğidir. Malezya mutfağını zengin balıklı tariflerinde sadece birisi olarak görülmektedir.

  1. NASI DAGANG

Hindistan ceviziyle buharda pişirilen ve körili ton balığı ile servis yapılan kokulu ve yapışkan pirinçten yapılan bu yemek oldukça popülerdir.

  1. MEE REBUS

Eriştenin, sığır eti, tavuk eti ya da karides ve soya peyniri küpleriyle acı kahverengi bir sosta ki birleşimidir.

  1. TANDURI

Toprak kaplarda pişirilen tavuk ve balıklara tanduri denir. Tanduri hem lezzetli hem de Malezya’nın yemek kültüründe önemli bir yere sahip.

Malezya ile ilgileniyorsanız Malezya Turizm Ofisi’nin şu sıralar Türk Hava Yolları ve Türsab’a bağlı 4 acenta ile birlikte oluşturmuş olduğu Malezyatatilcenneti.com sitesinden turları inceleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!